منابع و مقالات دانش مدیریت پروژه

تاریخچه مدیریت پروژه

مدیریت پروژه عمر و تاریخی به مدت زمان آفرینش جهان هستی تا به امروز دارد و بی شک پروردگار این جهان هستی اولین مدیر پروژه و خلقت این جهان اولین پروژه است.

بر طبق آیات قرآن, آفرینش این جهان در شش روز صورت گرفته است. این موضوع در ۱۰ آیه از قرآن شرح داده شده است )قرآن،سوره اعراف آیه ۵۴، سوره فرقان آیه59، سوره حدید آیه ۴، سوره هود آیه 7، سوره سجده آیه ۴، سوره یونس آیه ۳- سوره ق آیه ۳۸). إِنَّ ربَّکُمُ اللهُ الّذی خَلَقَ السّمواتِ و الارضَ فی السِّتة ايّامٍ ثمَّ اسْتوی علی العرشِ يُغْشِی الّيلَ و النّهارَ يََطْلُبُهُ حَثِيثاً و الشَّمسَ و القمرَ و النُّجومَ مسخَّراتٍ بِامْرهِ اَلا لَهُ الخَلقُ وَالْامْرُ تبارک اللهُ رَبُّ العالمين. «پروردگار شما، خداوندي است که آسمان ها و زمين را در شش روز (شش دوران) آفريد؛ سپس به تدبير جهاني هستي پرداخت؛ با «پردة تاريک» شب و روز را مي پوشاند؛ و شب به دنبال روز، به سرعت درحرکت است؛ و خورشيد و ماه و ستارگان را آفريد، که مسخّر فرمان او هستند. آگاه باشيد که آفرينش و تدبير «جهان» از آنِ او (و به فرمان او) است. پر برکت (و زوال ناپذير) است، خداوندي که پرودگار جهانيان است.» (سوره اعراف آیه ۵۴).

در انجیل و تورات نیز به این موضوع اشاره شده است. در انجیل بیان شده است که خداوند جهان را در ۷ روز شکل داد ، و انسان را در روز ششم آفرید و او را مامور پرورش زمین کرد(انجیل،تورات)

بر طبق قرآن, آفرینش در شش روز که در دو روز اول زمین و دنیای مادی آفریده شده است و بعد مواد مورد نیاز حیات در دو روز بعدی خلق شده است. در نهایت در دو روز نهایی آفرینش آسمان ها و حیات معنوی صورت پذیرفته است(قرآن،سوره41 , آیات ۹،10و12)

با نگاه به آیات صریح قرآن و دیگر متون، اولین پروژه خلقت نظام آفرینش است که در مدت زمان موقت و طی مراحل مختلف و توالی فعالیت های با موفقیت به انجام رسیده است.

در طی قرن ها آدمیان از اولین روزهای فعالیت های سازمان یافته بشری به انجام پروژه ها پرداخته است به عنوان نمونه مراسم شکار ما قبل تاریخ نخستین پروژه های بشر در اقداماتی موقتی برای اهدافی مهم همچون بقای جوامع انسانی توسط فرآهم آوردن غذا و گوشت محسوب می شود.

پروژه های بزرگ و پیچیده در سرتاسر تاریخ بشری وجود داشته اند. اهرام ثلاثه مصر، دیوار بزرگ چین، کانال های آب روم، قصر های عظیمی همچون تخت جمشید، معابد، زیگورات ها و… که همگی پروژه های بزرگی در زمان خود بوده­اند. پروژه منهتن برای ساخت بمب اتم و یا پروژه آپولوبرای فرستادن انسان به ماه پروژه های زمان اخیر هستند

اما تاريخچه مديريت پروژه در دنياي جديد به سال هاي ابتدايي دهه 1900 ميلادي باز مي‏گردد، جايي كه هنري گانت با توسعه نمودار ميله‏اي ابداعي خود آغازگر حركت پرشتاب بعدي طي سالهاي دهه 1950 و 1960 ميلادي در پروژه‌هاي نظامي و هوا فضاي آمريكا و سپس انگلستان گرديد. هرچند نام هنري گانت به عنوان پدر تكنيك‏هاي برنامه‌ريزي و كنترل پروژه در تاريخ ثبت گرديده است ليكن سال هاي دهه 1950 و 1960 به عنوان سال هاي آغازين رشد و توسعه مديريت پروژه در دنياي معاصر شناخته مي‌شود. اين سال­ها سرآغاز تكوين و توسعه بسياري از روش­ها و دانش­هاي مربوط با مديريت هاي نه‌گانه پروژه است كه سال­ها بعد توسط نرم‌افزارهاي مختلف عملياتي و در پروژه‌ها بكار گرفته شدند.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *